SKU: 82W4002YUS
Title: 500e Yoga Chromebook Gen 4 82W4002YUS 2 in 1 Chromebook
Features include:
Show & Tell - And Touch!
With a front-facing camera, the 2-in-1 Lenovo 500e Yoga Chromebook is ideal for remote learning, creative projects, and team problem-solving. The touchscreen -upgraded to 12.2" with WUXGA resolution for Gen 4 -unleashes new ways to work and interact, from taking tests online to grading tests on-screen. Students and teachers love the Chromebook App Hub, with resources including Google Workspace for Education Fundamentals. And school systems can add the Chrome Education Upgrade, with admin tools for managing multiple devices at scale.
Durable for Today's Students
Students can be hard on portable PCs. That’s why the Lenovo 500e Yoga Chromebook Gen 4 2-in-1 is tested against MIL-SPEC-810H standards. Lenovo also applies their own DuraSpec standards for school laptops, such as withstanding a controlled 76cm / 29.9" drop onto concrete, and force-testing the top cover up to 60kg / 132lbs. Shock-absorbing bumpers, reinforced ports—it all helps. The display features Corning® Gorilla® Glass, and the top-loading keyboard has full-skirt, antipry keys with spill-resistance to 360 ml / 12.17oz.
Secure Connectivity
Runs for Hours. Earth-Friendly Too!
With a high-capacity battery that supports rapid charging (requires 65W or higher adapter), the Lenovo 500e Yoga Chromebook Gen 4 convertible laptop can run for hours. So go ahead, take your studies—or lesson-planning—with you. And with so many schools putting increased focus on environmental protection, students and teachers alike will enjoy peace of mind knowing this device has Energy Star® certification, is EPEAT® Gold-registered where applicable, and is delivered in 90% recycled/recyclable packaging.
Chromebook Specifications:
  • Processor: Intel N200 1.0GHz (3.70GHz Max Turbo) Quad Core
  • Memory: 8GB LPDDR5-4800 (Integrated)
  • Storage: 64GB eMMC 5.1
  • Media Drive: None (Sold Separately)
  • Display: 12.2" WUXGA (FHD+) (1920 x 1200) IPS 300nits Glossy / Anti-fingerprint, 50% NTSC, 60Hz, Corning® Gorilla® Glass, TÜV Low Blue Light
  • Graphics: Intel UHD (Integrated)
  • Wireless: WiFi 6E AX211 (2x2) + Bluetooth 5.1
  • Wired: None (Sold Separately)
  • Camera: Front HD 720p with Privacy Shutter
  • Audio: Stereo Speakers, 2W x2, optimized with Waves MaxxAudio®, Smart Amplifier (AMP)
  • Keyboard: Non-Backlilt
  • Finish: Graphite Grey
  • Operating System: Chrome
Physical Specifications:
  • Dimensions: 11.3" x 8.2" x 0.74"
  • Weight: 2.91 lbs
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%